F3do
Lütfen Üye Olunuz...!!!

Join the forum, it's quick and easy

F3do
Lütfen Üye Olunuz...!!!
F3do
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sea Dogs (PC)

Aşağa gitmek

Sabit Sea Dogs (PC)

Mesaj tarafından chatlak Çarş. Ekim 15, 2008 4:29 pm

Sea Dogs (PC) Demir alıp yelkenleri açın! Akella ve Bethesda Softworks'ün Sea Dogs adlı oyununda korsanlar adalarda dehşet salıyorlar ve siz de bunlardan biri olabilirsiniz.

Demir alıp yelkenleri açın! Akella ve Bethesda Softworks'ün Sea Dogs adlı oyununda korsanlar adalarda dehşet salıyorlar ve siz de bunlardan biri olabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz dönemin üç güçlü ulusundan biriyle birleşin veya herkesçe bilinen o korsan bayrağını kaldırın ve hemen bir korsan oluverin. Size karşı gelmeye cesaret edenlerin toplarınızın gücünden, kılıcınızın acısından ve keskin zekanızdan tatmalarını sağlayın. Her gün tam kıvamında bir korsan oyunu yapılmaz ve bu seferki de çeşni olarak içinde biraz macera bulunduran bir RPG. Sea Dogs kızaktan biraz erken yelken açmış olabilen muhteşem bir konsepttir; fakat dağıttıkları ganimetlere iyice bakarsanız, her kutuda eğlence için birçok korsan macerası bulacaksınız.
Sea Dogs olayın öncesini anlatan gayet ortalama bir açılış filmi ile sizi maceraya gönderiyor. Siz, Avrupa güçlerinin en parlak devri 17. yüzyılın ortalarındaki denize açılma çağında gizemli bir kaptanın oğlu Kaptan Nicolas'sınız. Tek silahınız hiç tanımadığınız babanızın yüzünün kazılı olduğu bir madalyon ve küçük bir gemi; servet kazanmak için yola bu şekilde çıkıyorsunuz. Kapıdan İngiltere bayrağıyla çıkarken İspanyol akıncılar tarafından etrafınız sarılır ve hapsedilirsiniz. Zengin bir tüccara köle olarak satılınca The Archipelago olarak bilinen adalar zincirinde yaşamaya başlarsınız. Çok şükür ki mürettebatı eski kölelerden oluşan küçük bir gemiyle kaçmayı başarırsınız. Tekrardan servet kazanmaya hazır bir şekilde en yakın İngiliz kolonisine, validen bir korsan fermanı isteğinde bulunmak için yola çıkarsınız.
Bundan sonra yapacaklarınız tamamen size kalmış. Sea Dogs sonu açık olan bir RPG'dir. Oyunun özünde bir ada kolonisinden diğerine gitmek, araştırmaları tamamlamak, malları satmak ve toplarınıza meydan okumaya cesaret edebilenleri batırmak vardır. Daha iyi gemiler satın almak için altın ve bu gemileri yönetmek için deneyim kazanacaksınız. Oyunun nasıl oynanacağının büyük bir kısmı sizin dört temel oyuncudan hangisiyle birleşeceğinize bağlıdır: Bu oyuncular İngilizler, Fransızlar, İspanyollar veya korsanlardır. Oyunun başında kendinizi İngiliz ve Fransızlarla barış içinde, İspanyollarla savaş içinde bulacak ve korsanların sizi ve diğerlerini hafif bir yemek olarak gördüklerini göreceksiniz. Uluslardan biriyle birleşmek için bir validen korsan fermanı isteğinde bulunmanız gerek, ki bu o ülke için "can okuma" belgesinden başka bir şey değildir. Fermanı aldıktan sonra o ülkenin valileri size, sizi bir şekilde oyunun sonuna götüren ana keşifleri sunacaklardır. Bir ülke bağlılığından diğerine atlamak zordur, ama çok zor değil. Fakat bir seferde sadece bir ülke için kazanabilirsiniz. Bu yüzden her gücün istediği sona ulaşmak için biraz replay özelliği bulunmakta.
Kolonilerde birinci ve üçüncü kişi perspektifiyle dolaşabilecek ve caddelerde insanlarla konuşacaksınız. Dükkanda mal alıp satabilir, meyhaneden gemi mürettebatı ve görevlileri alabilir, tersanede geminizi onarabilir, yeniden donatabilir, hatta değiştirebilirsiniz. Birleşik kolonilerin valileri size tamamlamanız gereken ve oyundaki olayları ilerletecek keşifleri vereceklerdir.(valilerden gelmeyen birkaç ana olay da vardır.) Verilen bir keşfi tamamlamanız için konuşmanız gereken kişi düşman güçlerin kontrolü altında olan bir adadaysa problemler başlar; çünkü bu düşman güçler sizin girişinize izin vermektense her türlü silahla ateş açmayı tercih eder. Olayları daha da güç hale getirecek bir başka durum da karakterinizin kıyıdaki kontrolünün garipliğidir. Ayrıca her kolonide farklı keşifleri aldığınızdan emin olmak için herkesle binlerce kez konuşmanız gerektiğinden, çıplak ayakla etrafta koşmak biraz sıkıcı olabilir.
Konuşmalar karada yapılıyor olsa da asıl olay denizde geçer. Bir koloniden diğerine giderken saldırmayı veya saldırmamayı seçebileceğiniz gemiler göreceksiniz. Belki de onlar sizi görecekler. Eğer dost değillerse, bu gecenin, balıklarla uyumanız gereken uzun gecelerin başlangıcı olduğu kararına varabilirler. Gemiler-arası mücadele gerçek zamanda meydana gelse de, çok düzenli bir hızda meydana gelir. Güçlü Quake reflekslerinizin burada size yardım edeceğini sanmayın. Bu bir bale, o hızlı danslardan değil. Hoş bir özellikse zamanı hızlandırmak için kullanılan bir düğmenin eklenmesidir. Böylece çok zaman alan savaşlar biraz daha üstesinden gelinebilir hale gelir.


Dövüşlerdeki performansınızın çoğu, toplarınızın hatasız olmasını belirleyen "silah yerleştirme", mürettebatınızın geminizin silahlarını ne kadar zamanda tekrardan yükleyebileceklerini etkileyen "tekrardan yükleme" ve geminizin hızını geliştirmeye ve daha kolay hareket etmesine yardımcı olan "gemicilik" gibi becerilerdeki düzeyiniz tarafından belirlenir. Gemileri batırmak yerine ele geçirmek istiyorsanız, diğer gemiyi iyi bir şekilde kendinize yanaştırmayı biliyor olmanız gerekmektedir. Borda etmek siz ve diğer geminin kaptanı arasında geçen kılıç savaşıyla sağlanıyor olsa da doğal olarak sizin "borda etme" becerinize çok bağlıdır. Bu biraz da çocukken oynadığımız oyuna benzer- diğer çocuğa yumruk atabilmek için onların irkilmesini sağlardık. Bunun kılıçlarla olanını düşünün. Bu, alışınca gerçekten de çok kolay. Oyun size, becerilerinizi geliştirdiğiniz her seviyede puan dağıtır ve ayrıca işe aldığınız görevliler de becerilerinizi arttırır.
Eğlenceye eğlence katmak için kullanabileceğiniz, amacınıza göre değişen dört farklı çeşit top atışı vardır. Onları yavaşlatmak için zincirle yelkenlerini kesip kaçabilirsiniz; misketlerle mürettebatını yok edip, gemilerini borda edip, gemiyi ödül olarak alabilirsiniz; ya da sadece bombalarla ve klasik toplarla vurup onları sadece gidiş biletiyle denizin dibine gönderebilirsiniz. Farklı atışların farklı atış alanları vardır. Yani sahip olduğunuz gemiye ve amacınızın ne olduğuna bağlı olarak kullanabileceğiniz birçok strateji bulunmaktadır. Atışınıza hazırlanırken, aynı zamanda düşmanınızın geminin yanına çıkma şansını ortadan kaldırmak zordur ve en büyük gemiye sahip olmak her zaman zafere götürmez. Yine de 10 toplu küçük geminizi (Sloop) 98 silahlı savaş gemisi (Man O' War) ile savaştırın demiyorum.
Sea Dogs'un en büyük sorunu genel olarak üstün kaliteden yoksun olmasıdır. Bazı şeyler istediğiniz gibi olmuyor, bazılarıysa sorunlu. Fakat bu aralar çok sık görüldüğü gibi, oyun piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra bir yama piyasaya sürüldü. Kısa bir süre önce de bir diğeri. Bir diğeri daha yoldaysa buna hiç şaşırmam. Bu yamalardan her biri oyunun sorunlu kısımlarını parça parça ortadan kaldırıyor ve oyun bitmiş haline daha da yaklaşıyor. İlk yama ile seçilebilir zorluk ayarları, autosave özelliği ve denizdeki maceralarda biraz daha nefes almanızı sağlayacak özellikler eklenmişti. Asıl sorun Sea Dogs'un ilk çıktığı şekilde bitmiş olmamasıydı. Yamalarla bile oyun ara sıra masaüstü'ne dönüyor ve bu da autosave özelliğini daha çok sevmeme neden oluyor. Yamalar Sea Dogs'u gerçekten de geliştirdiler; fakat oyunların erken piyasaya sürülmesi ve sonradan yamalarının çıkarılması pek de hoşuma gitmiyor.
Fakat aceleye getirilmiş oyunların ve yamaların artılarını ve eksilerini konuşmanın ne yeri ne de zamanı. Sea Dogs, oyun endüstrisinin acelesinin bir kurbanı gibi gözüküyor ve yamalar yardım ediyor olsa da, hâlâ biraz tuhaf. Ama bu da çok iyi bir oyun olarak gördüğüm Sea Dogs'a sırtımı dönmek için yeterli değil. Akella o dönemi çok seviyor olsa gerek ki yakında Age of Sail adlı RTS oyununu piyasaya sürecek. RPG özellikleri yenilikçi olmaktan çok uzak olsa da oyunun can damarı olan eğlenceli bir keşif yapısı sunuyorlar. Bundan sonra oyunu nasıl oynamak istediğiniz size kalmış. Paketin tümü çok eğlenceli ve baksanıza- bir korsan oluyorsunuz. Bu bile artı puanlar için yeter. Eğer iyi bir RPG'den hoşlanıyorsanız, korsan kaptanı olmanın mükemmel olacağını düşünüyorsanız, ya da sadece farklı bir şey arıyorsanız bu oyun tam size göre. Bu oyun, kılıçlar ve büyülerden biraz uzaklaşmak isteyenler ve ayrıca istemeyenler için. O zaman göz bağınızı takın, papağanınızı da alın ve Sea Dogs'u adalar etrafında bir yolculuğa çıkartın. Düşman gemileri parçalara bölün ve dostlarınızla bir diğerine saldırın. İşte bir korsanın hayatı.

_________________
Basit kişilerle polemige girmem.Bazı yanlışları asla AFFETMEM !Tutkularım vardır VAZGEÇMEM Bazen çok severim ama söylemem!Haddinizi bilin dostlarıma laf ettirmem!!Gidiyorsan eger, çok özlesem bile DÖN DEMEM Artık kimseye kolay kolay GÜVENMEM!Güvenmedikçe de sevmem !AGIRGELİYORSA BUNLAR, FİRAR SERBEST ÜSTELEMEM
chatlak
chatlak
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Kadın
Mesaj Sayısı : 1083
Nerden : Kocaeli/Gebze
Lakap : sweeti
Ruh Hali : Sea Dogs (PC) Uykulu10
Rep : 70
Kayıt tarihi : 05/10/08

https://f3do.yoo7.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz